درباره ما
نویسنده : مدیر سایت    
سه شنبه 16 خرداد 1396
    
بازدید: 2776
    
زبان : فارسی
    

مرکز تصویربرداری پزشکی تابش

مرکز تصویربرداری پزشکی تابش شیراز به عنوان یکی از پیشرفته ترین مراکز تصویربرداری کشور در بهار سال 1396 توسط وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی افتتاح گردید.

این مرکز با در اختیار داشتن مدرن ترین تجهیزات تصویربرداری روز دنیا شامل:
ام آر آی 1.5 تسلا دیجیتال فیلیپس
سی تی اسکن مولتی اسلایس
ماموگرافی دیجیتال با کمترین دوز اشعه
سونوگرافی های پیشرفته داپلر رنگی و چندبعدی
سونوگرافی های تخصصی زنان و مامایی
سنجش تراکم استخوان
رادیوگرافی دیجیتال و پانورکس
رادیولوژی مداخله ای
و...

با همکاری پزشکان متخصص و کادری مجرب در محیطی زیبا و منحصر به فرد آماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی و هموطنان ارجمند می باشد.

 

امکانات مرکز

 ام آر آی

MRI  یا Magnetic Resonance Imaging امروزه به عنوان یکی از روشهای پیشرفته تصویربرداری پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این روش می توان تصویر بافت های درونی بدن را با دقت بالا مشاهده کرد و از ناهنجاری ها و بیماری های آنها به خوبی آگاه شد.

این روش تصاویری بسیار دقیق از بافت های نرم بدن مانند مغز، قلب، اعصاب، عضلات، دیسک بین مهره ای، تاندون، لیگامان، غضروف و رگ ها فراهم می نماید که جهت تشخیص بیماری ها و مشکلات این بخش ها بسیار سودمند است.

تکنولوژی MRI بر پایه یک میدان مغناطیسی پرقدرت استواراست که ایمن و کم خطر بوده و عوارض شناخته شده کوتاه مدت و یا بلندمدتی ندارد. این میدان مغناطیسی می تواند اجسام فلزی مجاور خود را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان نمونه ممکن است سبب اختلال عملکرد سمعک و دستگاه پیس میکر(ضربانساز) قلبی بیمار شده و درصورت وجود ترکش، گلوله و یا گیره های عروقی فلزی درون بدن سبب حرکت آنها و ایجاد آسیب شود. لذا انجام تصویربرداری MRI در این شرایط با محدودیت هایی مواجه می باشد.

 مرکز تصویربرداری تابش با در اختیار داشتن دستگاه  ام آر آی     Philips Ingenia 1.5T CX   که یکی از مدرن ترین دستگاه های تصویربرداری حال حاضر در جهان است با توانایی های تصویربرداری متعدد امکان ثبت تصاویری بسیار دقیق با کیفیت و سرعت بالا را فراهم نموده و پزشکان را در امر تشخیص بیماری ها با ضریب اطمینانی بیشتر از گذشته یاری می رساند.

CT Scan یا Computed Tomography Scan یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است که بعد از رادیوگرافی ساده بیشترین کاربرد را در بررسی سیستم اسکلتی بدن دارد.

در این روش از اشعه ایکس استفاده شده و تصاویری به صورت سطح مقطع هایی از بافت های مختلف تهیه می شود. سی تی اسکن با دقت بسیار بیشتر از رادیوگرافی ساده در تشخیص ضایعات دستگاه استخوانی بدن و بسیاری از بافت های دیگر بدن سودمند است.

امروزه سی تی اسکن به عنوان بخش جدایی ناپذیری در تشخیص و حتی درمان بسیاری از بیماری ها محسوب می شود.

    مرکز تصویربرداری تابش با دارا بودن دستگاه پیشرفته سی تی اسکن Philips Ingenuity Flex Multislice  امکان تصویربرداری های متنوع از بافت های گوناگون را ارائه می دهد.

 ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی یکی از مهم ترین روش های تشخیص بیماری ها و هم چنین سرطان سینه است. تشخیص زودرس این بیماری در مراحل نخست آن نقشی حیاتی دارد.

 ماموگرافی انجام یک رادیوگرافی اختصاصی از بافت سینه است که عمدتا به منظور شناسایی و تشخیص سرطان سینه و نیز به منظور ارزیابی توده های قابل لمس و ضایعات غیر قابل لمس سینه مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه انجام ماموگرافی دوره ای در بانوان میانسال جهت تشخیص زودرس سرطان سینه توصیه می شود.

در ماموگرافی دیجیتال تصاویر اشعه ایکس بصورت فایل  دیجیتال کامپیوتری ذخیره می شود. این تکنولوژی با دارا بودن این مزیت نسبت به ماموگرافی معمولی بسیار سودمند بوده و امکان بزرگنمایی یا تنظیم تیره و روشن کردن تصاویر جهت بررسی ناهنجاری هایی که به صورت معمول دیده نمی شود را فراهم میکند که این امر افزایش قدرت تشخیص ضایعات مختلف را به همراه دارد.

  مرکز تصویربرداری تابش دارای دستگاه مدرن Philips  Microdose Digital Mamography  است که  تهیه تصاویر با وضوح بالا را ممکن می سازد.

 سنجش تراکم استخوان

سنجش تراکم استخوان یا Bone Mineral Densitometry(BMD) روشی جهت بررسی ضخامت استخوانی است که امروزه عمدتا جهت تشخیص بیماری پوکی استخوان (Osteoporosis) به کار می رود.

برای سنجش تراکم استخوان روش های مختلفی وجود دارد که امروزه رایج ترین آن استفاده از روش دگزا (DEXA) می باشد. در این روش اشعه ایکس جهت تصویربرداری به کار می رود.

پس از تاباندن اشعه ایکس بخشی از آن توسط استخوان جذب شده و بخشی دیگر از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج می شود .میزان هر کدام از این دو اشعه بعد از خروج از بدن توسط یک گیرنده اندازه گیری می شود.هر چه تراکم استخوانی بیشتر باشد (به این معنی که فضاهای خالی ریز داخل استخوان کمتر باشد) مقدار بیشتری از اشعه ایکس جذب استخوان شده و اجازه عبور اشعه کمتری داده می شود و لذا میزان کمتری اشعه به گیرنده می رسد . اشعه دریافتی  توسط گیرنده به یک کامپیوتر منتقل شده و در آنجا به مقیاس میزان تراکم استخوان تبدیل می شود .

 مرکز تصویربرداری تابش  با دارا بودن دستگاه پیشرفته Norland XR-800 با قابلیت اندازه گیری تراکم استخوان کل بدن و TBS امکان سنجش تراکم استخوان با کیفیتی بالا را مهیا می نماید.

 

 سونوگرافی 

سونوگرافی یکی از روش های تصویر برداری است که به آن اولتراسونوگرافیultrasonography) ) هم گفته می شود.

در این روش برخلاف رادیوگرافی و سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده نمی شود . امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج صوت بوده که ضرری برای بدن ندارد.

سونوگرافی ممکن است به صورت دو بعدی و یا سه بعدی باشد. همچنین می توان با استفاده از سونوگرافی تصویر اندام در حال حرکت و فعالیت مانند قلب را مشاهده نمود.

نوع خاصی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر وجود دارد که در آن تصویر برداری بر اساس پدیده داپلر صورت می گیرد و هدف از انجام آن بررسی میزان و سرعت جریان خون در وریدها و شریان های بدن است . این روش بیشتر برای بررسی  لخته و تنگی های عروقی به کار می رود.

 

مرکز تصویربرداری تابش  دارای دستگاه های پیشرفته سونوگرافی GE Voluson E8 و  GE Logiq E9 امکان انجام سونوگرافی های متنوع ساده، رنگی و چند بعدی را با کیفیتی بالا فراهم می نماید.

رادیوگرافی دیجیتال

رادیوگرافی یکی از روش های تصویربرداری پزشکی است که با تابش اشعه ایکس به آن بخش مورد نظر بدن می توان تصویر مورد نیاز را تهیه نمود. 

رادیوگرافی انواع مختلفی دارد . نوع ابتدایی آن رادیوگرافی ساده است.

اخیرا نوع جدیدی از رادیوگرافی یا عکس برداری استفاده می شود که به آن  رادیوگرافی یا رادیولوژی دیجیتال گفته می شود. در این نوع  رادیوگرافی از فیلم استفاده نمی شود و تصویر تهیه شده از بیمار بر روی صفحه مانیتور کامپیوتر قابل مشاهده می باشد . رادیولوژی دیجیتال مزایایی همچون سرعت و کیفیت بالای تصاویربه همراه دارد.

در بعضی شرایط همراه با رادیوگرافی به بیمار مواد خاصی تزریق یا خورانده می شود . به این روش تصویربرداری رادیوگرافی رنگی می گویند . از رادیوگرافی رنگی برای تشخیص دقیق تر بعضی از ضایعات استفاده می شود .

مرکز تصویربرداری تابش با دارا بودن دستگاه رادیوگرافی دیجیتال Philips DuraDiagnost DDR خدمات متعدد عکسبرداری دیجیتال را با کیفیت بالا ارائه می دهد.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.