ام آر آی چیست؟

ام آر آی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیس(Magnetic Resonance Imaging)یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است. با استفاده از این روش میتوان تصویر بافت های درونی بدن را دید و از آن طریق مشکلات و بیماری های اعضاء بدن را تشخیص داد.

دستگاه ام آر آی فیلیپس Ingenia CX موجود در مرکز تصویربرداری تابش یکی از پیشرفته ترین دستگاه های ام آر آی 1/5 تسلا می باشد که توسط کمپانی فیلیپس تولید گردیده است. Philips Ingenia تنها دستگاه ام آر آی تمام دیجیتال در دنیاست که قابلیت تصویربرداری سریع، دقیق و با کیفیتی بسیار بالا از بخش های مختلف بدن را برخورداراست. این دستگاه یکنواخت ترین میدان مغناطیسی را در طول تونل خود دارد که باعث می شود تصویربرداری های اختصاصی مانند MR Angiography, Spectroscopy , Fat-suppression و همچنین سکانس های تخصصی مانند DWI , SWI , GRE و… با سرعت، دقت و کیفیتی چشمگیر انجام شود.
این دستگاه قابلیت انجام کلیه درخواست های تخصصی و فوق تخصصی برای کلیه اعضاء بدن با بالاترین کیفیت تصاویر را دارا می باشد.

ام آر آی در مرکز تابش چگونه انجام می شود؟
 

۱- قبل از انجام ام آر آی

 • قبل از انجام ام آر آی بسته به نوع خدمت درخواست شده توسط پزشک شما موارد خاصی را باید رعایت کنید که می‌بایست در صفحه آمادگی‌های ام آر آی آن را مطالعه کنید.
 • دستورات درباره خوردن و نوشیدن قبل از آزمون ام آر آی در موارد مختلف، متفاوت است. اگر خدمت ام آر آی شما بدون تزریق باشد نیاز به آمادگی خاصی ندارید و می توانید برنامه عادی روزمره تان را دنبال کرده و داروهای معمول‌تان را بخورید.
 • در مواردی که آزمون ام آر آی شما با تزریق می باشد می‌بایست آمادگی‌های لازم را در صفحه آمادگی‌های ام آر آی مطالعه کنید.
 • در موارد با تزریق  سوالاتی در خصوص داشتن آلرژی – سابقه حساسیت دارویی و یا غذایی و مشکلات کلیوی و کبدی از شما پرسیده می شود که در پرسشنامه ای که در اختیار شما قرار داده می شود تکمیل می نمایید و به پذیرش قسمت ام آر آی اعلام می نمایید.
 • قبل از انجام ام آر آی از شما خواسته می شود که به رختکن های در نظرگرفته شده مراجعه و لباس یکبار مصرفی که برای شما در نظر گرفته شده است به تن کنید.
 

۲- تجربه انجام ام آر آی

 • دستگاه ام آر آی شبیه یک تونل است که دو سر آن باز است. شما روی یک تخت دراز می کشید که به داخل تونل می رود. کارشناس به طور کامل بر شما نظارت دارد و می توانید با میکروفون با کارشناس صحبت کنید.
 • دستگاه ام آر آی یک میدان مغناطیسی قوی در اطراف شما ایجاد می کند و امواج رادیویی به سمت بدن شما هدایت می شود. شما میدان مغناطیسی یا امواج رادیویی را احساس نمی کنید و هیچ قسمت متحرکی در اطراف شما وجود ندارد.
 • در طول انجام ام آر آی، قسمت داخلی ام آر آی صدای ضربه زدن، و سایر صداهای تکراری تولید می کند. شما می توانید قبل از ورود به داخل ام آر آی موزیک مورد علاقه خود را درخواست دهید تا در حین انجام ام آر آی از طریق هدفونی که در اختیار شما قرار داده می شود برای شما پخش شود.
 • در برخی موارد ماده حاجب (معمولاً گادولینیوم) از طریق یک آنژیوکت به ورید دست یا بازو تزریق می‌شود. مواد تزریقی ام آر آی کمک می کند تا جزئیات خاص واضح تر دیده شوند. گادولینیوم به ندرت باعث واکنش های آلرژیک می شود.
 • معاینه ام آر آی می تواند از 5 دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. شما بایستی در حین انجام ام آر آی کاملا بی حرکت باشید زیرا حرکت می تواند تصاویر را ناواضح کند.
 

۳- نبایدهای ام آر آی

این وسایل نباید وارد به محدوده اتاق ام آر آی شوند:

 1. جواهرات، ساعت، کارت های اعتباری، سمعک که احتمال صدمه دیدن تمام این وسایل وجود دارد.
 2. سنجاق، سنجاق سر، زیپ های فلزی و وسایل فلزی مشابه؛ که می تواند تصاویر ام آر آی را از شکل طبیعی خارج کنند.
 3. دندان مصنوعی و پروتزهائی که قابل خارج کردن هستند.
 4. قلم و چاقوی جیبی و عینک
 5. تزئینات بدنی

اشخاصی که ایمپلنت هایی از نوع زیر دارند به هیچ عنوان نباید وارد اتاق ام آر آی شوند:

 1. شوک و انقباض دهنده قلبی داخلی (Defibrillator) یا ضربان ساز قلبی Pacemake
 2. ایمپلنت های گوش
 3. بعضی از انواع کلیپس های مورد استفاده در آنوریسم های مغزی
 4. بعضی از انواع دریچه های قلبی مصنوعی
 5. پورت های داروئی تزریقی کاشته شده در بدن
 6. تحریک کننده های عصبی کاشته شده
 • اگر شما دستگاههای پزشکی یا الکترونیکی در بدنتان دارید باید به کارشناس اطلاع دهید زیرا ممکن است آنها در آزمون شما اشکال ایجاد نموده و یا ایجاد خطر نمایند.
 • انجام یک رادیوگرافی قبل از انجام ام آر آی برای بیمارانی که احتمال می رود اشیاء فلزی در قسمت های مشخصی از بدنشان وجود داشته باشد ممکن است ضرورت داشته باشد .
 • رنگ های استفاده شده درخالکوبی ها که حاوی آهن هستند، ممکن است در طول انجام ام آر آی گرمایش آن بالا رود ولی این مشکل به ندرت اتفاق می افتد .
 • مواد پرکردنی دندانها و ابروها معمولا بوسیله میدان مغناطیسی تحت تاثیر قرار نمی گیرند ولی ممکن است در تصویربرداری از ناحیه صورت و مغز اشکال ایجاد کنند، بنابراین بهتر است کارشناس ام آر آی از وجود آنها باخبر باشد.

سوال های پر تکرار